MODULIS II.

Socialinė mentorystė, naudojant atvirus švietimo išteklius (AŠI) apie savarankišką įsidarbinimą
Modulio II tikslas yra

Pristatyti savarankiško įsidarbinimo, įkuriant verslą pagal gyvenimo būdą, sąvoką, ypatingą dėmesį skiriant verslumui pagal gyvenimo būdą.

Pagrindiniai modulio II uždaviniai yra:
  • apibrėžti savarankiško įsidarbinimo, įkuriant verslą pagal gyvenimo būdą, sąvoką;
  • pristatyti pagrindinius verslumo pagal gyvenimo būdą, kaip naudingos jaunimo savarankiško įsidarbinimo alternatyvos šiuolaikinėje darbo rinkoje, ypatumus;
  • pristatyti jaunimo motyvavimo kurti savo verslą metodus;
  • apžvelgti skirtingus verslumo pagal gyvenimo būdą tipus, panaudojant sėkmės istorijas;
  • apibrėžti pagrindinius SĮV verslo principus ir pagrindines verslo plano dalis;
  • išanalizuoti SĮV marketingo strategijas;
  • pristatyti praktinių pratimų rinkinį, t.y. AŠI „Kelias į savarankišką įsidarbinimą, įkuriant verslą pagal gyvenimo būdą” rinkinį, kuris turi būti naudojamas socialinės mentorystės nuosavo verslo pagal gyvenimo būdą kūrimui proceso fasilitavimui;
  • išanalizuoti inovatyvaus „SELF-E mokymų kurso”, paremto socialinės mentorystės metodo ir AŠI naudojimu, skirto mažiau galimybių turintiems jaunuoliams (įskaitant nedirbančius ir nesimokančius jaunuolius), pamokų planą.
Modulio II mokymosi pasiekimai:

Pabaigę šį modulį, dalyviai (jaunimo darbuotojai) gebės:

  • suprasti savarankiško įsidarbinimo, įkuriant verslą pagal gyvenimo būdą, sąvoką ir paaiškinti ją mažiau galimybių turintiems jaunuoliams (įskaitant nedirbančius ir nesimokančius jaunuolius);
  • paaiškinti pagrindinius verslumo pagal gyvenimo būdą, kaip naudingos jaunimo savarankiško įsidarbinimo alternatyvos šiuolaikinėje darbo rinkoje, ypatumus;
  • motyvuoti jaunuolius savarankiškai įsidarbinti, įkuriant verslą pagal gyvenimo būdą;
  • pristatyti skirtingus verslumo pagal gyvenimo būdą tipus;
  • panaudoti AŠI socialinės mentorystės nuosavo verslo pagal gyvenimo būdą kūrimui, procese.

Verslumo apibrėžimas

Verslumas yra pagrindinis ekonomikos variklis. Tai siejama su verslu, inovacijomis, taip pat su galimybe rizikuoti užduotimi.


Naudojami paveikslėliai iš Pixabay

Bet kas iš tikrųjų yra verslumas?

Žodis „verslumas” yra kilęs iš prancūzų žodžio entreprendre, kuris reiškia: prisiimti, įgyvendinti galimybes ar patenkinti poreikius ir norus per naujoves bei pradedant verslą.

Žodis pirmą kartą pasirodė prancūzų žodyne 1723 m.

Bėgant metams verslumas buvo apibrėžtas keliais skirtingais būdais. Vis dėlto visi apibrėžimai, kuriuos galima rasti, siejasi su inovacijomis ir galimybėmis kurti naujus dalykus (įskaitant idėjas ar produktus).

Jau 1934 m. Literatūroje verslumas buvo apibūdinamas kaip galimybė pateikti naujus derinius – naujus produktus, gamybos metodus, rinkas, tiekimo šaltinius ar pramoninius derinius .[1]

Tuomet 1985 m. jis buvo apibrėžtas kaip valdymo ir lyderystės stilius, kurio metu siekiama ieškoti galimybių, nepaisant šiuo metu kontroliuojamų išteklių, bet subalansuoti, siekiant sukurti vertę, pvz., Naujam verslui. [2]

1988 m. EBPO apibrėžė verslumą kaip galimybę naudoti esamus išteklius ir išnaudoti naujas galimybes.

Šiais laikais verslumas dažniausiai vadinamas rinkos principu, kuris skatina žmones siekti teigiamo atlygio, daugiausia pelno pavidalu. Tai reiškia, kad verslininkas yra asmuo, galintis identifikuoti tiekėjus ir klientus ir veikti kaip tarpininkas, kai pelnas gaunamas iš tarpininko funkcijos.[3]

Apibendrinant galima pasakyti, kad išsamiausias verslumo apibrėžimas yra pateiktas Europos Komisijos[4] :

Verslumas yra asmens sugebėjimas idėjas paversti veiksmais. Tai apima kūrybiškumą, inovacijas, rizikos prisiėmimą, gebėjimą planuoti ir valdyti projektus, kad būtų pasiekti tikslai.


Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay

[1] Schumpeter, J. (1934), The Theory of Economic Development. Havard University Press, Cambridge, MA.

[2] Drucker, P. (1985), Innovation and Entrepreneurship. Butterworth-Heinemann, Oxford OX2, UK.

[3] Deakins & Freel, 2006. Entrepreneurship and small firms. (4th ed.) London: McGraw-Hill.

[4] https://ec.europa.eu/growth/smes/promoting-entrepreneurship_en

Kokią naudą suteikia verslumas?

Europos Komisija (2003) išvardija naudą, kurią galima susieti su verslumu:
  • indėlis į ekonomikos augimą kuriant darbo vietas ir skatinant augimą;
  • skatinti socialinę ir ekonominę sanglaudą, ypač mažiau išsivysčiusiuose regionuose, kurie yra nepaprastai svarbūs konkurencingumui ir produktyvumui didinti;
  • asmeninio potencialo išlaisvinimas;
  • tenkinti įvairius socialinius interesus, suteikiant piliečiams galimybę kurti gerbūvį, darbą ir įvairovę.
Išplečiant galimybes formuoti savo profesinį kelią, bet kuris procese dalyvaujantis asmuo yra inovacijų, vykstančių tokioje veikloje, autorius. Verslumo idėjų suvokimas yra didelė inovacijų sklaidos sritis.

Verslumo tipai

Verslumą galima klasifikuoti atsižvelgiant į įvairius veiksnius, įskaitant verslo tipą, nuosavybės teises, įmonės dydį ir daugelį kitų aspektų, net pagal individualias kompetencijas ar skirtingų technologijų įtraukimą į verslo plėtrą. Tačiau, kas būdinga bet kokiam verslumui, svarbiausia yra susikoncentruoti ties verslu, taigi išlikti konkurencingam. Be to, nusprendęs tapti verslininku, jūs pastebite pokyčius savo gyvenime, nes bet kokia verslo veikla bus neatsiejama jūsų gyvenimo dalis.


Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay

Įprasti verslai ar verslumas

  • Mažos apimties verslas

Paprastai tai reiškia vieną verslo savininką - bet kurį asmenį, kuris vadovauja verslui, siekdamas uždirbti pelną, kuriuo pats ir naudosis. Toks verslas dažnai finansuojamas smulkaus verslo paskolomis. Savininkas įdarbina kelis darbuotojus.

  • MVĮ (mažas ir vidutinis verslas)

Šie verslininkai turės aiškesnę savo verslo, kurio jie nori imtis, ateities viziją. Paprastai savininkas (arba savininkai) investuos į patyrusius darbuotojus, naujas technologijas arba konsultuosis dėl jų veiklos su profesionalais, kad galėtų dinamiškai plėtoti savo verslą.

  • Verslas – startuolis

Pradedančios įmonės yra labai populiarios ir yra visapusiškai susijusios su naujovėmis. Juos valdo galimybė prisiimti riziką ir būti kantriems siekiant pelno iš bet kurios veiklos, vykdant verslą. Sėkmingai pritaikę idėją, galite dar daugiau padidinti grąžą, susilaukti spaudos dėmesio, dėl ko gali būti pasiekta daugiau nei numatyta jūsų verslo plane.

Pradedantieji dažniausiai apibūdinami kaip išradėjai - keičia savo interesus į verslo idėjas, o iššūkių ieškantys asmenys - ieško naujų idėjų, kai tik pirmosios bus įgyvendintos arba surastos jų tikslinės grupės.

Europos Komisijos tyrimai rodo, kad kuo lengvesnės įmonės steigimo procedūros, tuo geresnis yra verslo pradžios rodiklis.

  • Didelės įmonės verslumas

Didelės įmonės dažniausiai pradeda augti nuo savo pagrindinių produktų, kurie yra naujų gaminių kūrimo variklis, sėkmės, po žingsnio pritraukdami inovacijas ir įtikindami vartotojus apie jų teikiamą naudą. Tai yra reikliausias verslumo tipas ne tik dėl konkurencijos, bet ir todėl, kad yra didesnės investicijos ir didesnė rizika, o pasikeitus vartotojų skoniui ar pageidavimams, įmonė gali daug prarasti, jei nesekate. rinkos tendencijų.

  • Socialinis verslumas

Socialinis verslumas Socialinis verslininkas yra bet kuris asmuo, orientuotas į sprendimų ir (arba) produktų, kurie bus naudingi visuomenei, kūrimą. Pagrindinis tikslas yra užpildyti spragą tuo, ko reikia ir (arba) nori žmonės, o ne dalyvauti rinkos dalyje. Socialinis verslumas gali būti pelno nesiekianti veikla.

Kas yra verslininkas?


Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay

1897 Oksfordo anglų kalbos žodynas priėmė prancūziško žodžio entreprendre as verslininkas, kuris reiškė:

Viešosios muzikos įstaigos direktorius ar vadovas, kuriam svarbu pramogos, ypač muzikiniai pasirodymai..

Today an entrepreneur is someone who has an idea and is ready to transform it into a business, additionally ready to take the necessary risks for a vision to become a reality.


Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay

Websteris[1] siūlo penkis verslininkų tipus:

  • verslininkas „Cantillon”,, kuris veikia kaip novatorius, užtikrinantis savo poziciją rinkoje prieš konkurentus („Cantillon” iš Prancūzijos ekonomikos atstovo Richardo Cantillono).
  • „Industry-Maker”, pradininkas, kuris deda daug pastangų formuodamas įmonę ir yra lyderis.
  • administracinis verslininkas, asmuo, kuris įsteigia įmonę ir užima vadovaujančias pareigas vienai įmonei.
  • smulkaus verslo savininkas / operatorius, organizes business activities around the retail and wholesale branch in a specific area.
  • nepriklausomas verslininkas, formuoja verslą vienas ir nėra orientuotas į ilgalaikį jo valdymą, yra skatinamas stiprių motyvų ir yra linkęs išvengti rizikos.

Visų aukščiau išvardytų variantų derinys galėtų tikti visų verslų verslui[2]. Šiuo atžvilgiu verslininkai yra asmenys, turintys įvairius subalansuotus įgūdžius, o ne specialistai, kurie orientuojasi į vieną įgūdį. Profesijoms, kurios yra arčiau verslo srities, bus parodytas didesnis verslininkų skaičius. Pavyzdžiui, ekonomika yra sritis, artimesnė verslui nei teatras, o tai reiškia, kad verslininkais turėtų tapti daugiau ekonomistų, nei, pavyzdžiui, aktoriais.

Naujausia tendencija yra tapti ekologiškai naujovišku verslininku. Tai paskatino ne tik galimybė užsidirbti, bet ir aplinkosaugos bei socialiniai veiksniai.

Be to, dėl skaitmeninimo atsirado kitas tipas e. Verslininkas[3], taigi šiais laikais turi labai panašius verslininko įgūdžius. Šie įgūdžiai apima: būti vizionieriumi; gebėjimas kurti trumpalaikius ir ilgalaikius strateginius planus; lyderystės užtikrinimas; kuriant lanksčias struktūras; ir toliau reaguoti į kintančius aplinkos ir rinkos reikalavimus.

[1] Webster, 1977, Entrepreneurs and Ventures: An Attempt at Classification and Clarification, The Academy of Management Review, vol. 1, no. 1.

[2] Edward P. Lazear, 2005, Journal of Labor Economics, vol. 23, no. 4, Hoover Institution and Stanford University.

[3] Zutshi, Ambika, How E-Entrepreneurs Operate in the Context of Open Source Software , Deakin University, Australia, 2006.

Kokius įgūdžius turi sėkmingas verslininkas?


Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay

Pirmasis žingsnis pradedant verslą yra tinkami verslumo įgūdžiai, žinios ir požiūris.

Europos Komisija (2004 m.) Šiuos įgūdžius apibūdina kaip įgūdžius, kurių reikia visiems asmenims, kad jie galėtų tobulėti, būti aktyviais piliečiais, socialinės įtraukties ir užimtumo didinimui.

Padalinkime įgūdžius į:

  • pagrindiniai įgūdžiai (pvz., gimtoji kalba; užsienio kalba; matematika, gamtos mokslai ir technologijos; skaitmeninės kompetencijos; mokymasis mokytis; socialinės ir pilietinės kompetencijos; iniciatyvos jausmas);
  • su žmonėmis susiję įgūdžiai (pvz., bendravimas, tarpasmeniniai santykiai, darbas komandoje, kultūrinis supratimas / raiška);
  • konceptualūs įgūdžiai (pvz., organizavimas, problemų sprendimas, planavimas, mokymasis mokytis, inovacijų ir kūrybiškumo įgūdžiai, sistemingas mąstymas).

Taip pat labai svarbūs socialiniai įgūdžiai, siekiant tapti sėkmingu verslininku:

  • socialinis suvokimas,
  • įspūdžių valdymas,
  • įtikinėjimas ir įtaka,
  • socialinis prisitaikymas.

Kodėl tai svarbu?

Socialinis suvokimas tampa naudingas derybose ir virsta teisingu būsimų partnerių suvokimu ir tinkamu jų asmenybės bruožų įvertinimu.

Įspūdžių valdymas padeda susitikimų metu, kai verslininkai prisistato sukeldami teigiamas emocijas kituose siekdami gauti finansavimą.

Įtikinėjimas ir įtaka yra sugebėjimas paveikti kitų žmonių emocijas.

Socialinis prisitaikymas tampa naudingas užmezgant verslo ryšius ir bendradarbiaujant su skirtingų sluoksnių žmonėmis, taip pat įrodo, kad verslininkai gali jaustis patogiai ir prisitaikyti prie skirtingų socialinių situacijų.

Kaip ugdyti verslumo įgūdžius?

Norėdami būti verslininku, turite turėti tam tikrų įgūdžių ir žinių, kad galėtumėte mokytis remdamiesi patirtimi, kurią perduodate besimokančiajam praktikui. Taigi verslumas yra įgūdis, kurio galima išmokti. Be to, pagrindinis Europos Komisijos tikslas yra skatinti verslumo ugdymą ir pabrėžti jo svarbą visais lygmenimis - nuo pradinės mokyklos iki universiteto ir už jo ribų.

Labai išsami priemonė, skirta pagerinti Europos piliečių verslumą, yra EntreComp (pilnas pavadinimas: Verslumo kompetencijų sąranga; 2016). Ši priemonė padeda suprasti ir vystyti verslumo komponentus, ugdant asmenybės tobulėjimą.

„EntreComp” komponentai yra suskirstyti į 3 sritis, sudarytas iš 15 kompetencijų.

Į 3 sritys yra šios:

  • Idėjos ir galimybės
  • Šaltiniai
  • Pavertimas veiksmais


Šaltinis: Europos Komisija

15 kompetencijų šiose srityse yra:

  • Galimybių pastebėjimas
  • Kūrybiškumas
  • Vizija
  • Idėjų vertinimas
  • Etinis ir tvarus mąstymas
  • Savimonė ir savęs efektyvumas
  • Motyvacija ir atkaklumas
  • Išteklių sutelkimas
  • Finansinis ir ekonominis raštingumas
  • Mobilizuoti kitus
  • Ėmimasis iniciatyvos
  • Planavimas ir valdymas
  • Darbas su kitais
  • Mokymasis per patirtį
  • Susidoroti su netikrumu, neaiškumu ir rizika


Šaltinis: Europos Komisija

Ką tai reiškia?

Pavyzdžiui, norėdami sukurti idėjas ir galimybes , turite parodyti sugebėjimą pastebėti galimybes, t. y. nustatyti poreikius ir iššūkius, kuriuos reikia patenkinti.

Pvz., Norėdami surinkti išteklius , turite parodyti motyvaciją ir atkaklumą, t. .y būti atsparūs spaudimui, negandoms ir laikinai nesėkmei.

Pvz., Norėdami įgyvendinti iniciatyvas , turite parodyti sugebėjimą mokytis per patirtį, t. y. mokytis kartu su kitais, įskaitant bendraamžius ir mentorius.

 

Atminkite, kad jokie įgūdžiai sistemoje nėra svarbesni už kitus, visi yra vienodai svarbūs. „EntreComp“ sistema nereiškia žingsnių ar hierarchijos sekos, požiūris yra individualus, o jūsų požiūris turi būti pritaikytas atsižvelgiant į jūsų įgūdžių lygį ir geriausiai padedantis tobulėti. Priklausomai nuo jūsų įsitraukimo į savo kompetencijos tobulinimą, jūs pademonstruosite skirtingus įgūdžių lygius: pagrindinį, vidutinį, pažengusį ar ekspertinį.

Be to, „EntreComp“ verslumą vertina kaip horizontalią kompetenciją, ty ji taikoma visoms disciplinoms, asmenims ir sektoriams, apimančioms socialines, ekologiškas ir skaitmenines iniciatyvas.

Kaip technologijos veikia verslumą


Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay

Verslumas, kaip ir kitos sritys, pasinaudojo technologijų pranašumais. Internetas yra viena iš svarbiausių priemonių išsivysčiusių šalių verslininkams. Jie padidina savo galimybes per tinklą ir naudojasi jo pranašumais. Internetas yra virtualus tinklas, labai nepriklausomas nuo vietos.

Technologijų pažanga daro įtaką verslumo plėtrai, pertvarkant mokymosi erdves. Tinkamos IRT (informacinių ir ryšių technologijų) kompetencijos priklauso nuo dalyvavimo verslumo veikloje. Atsiradus naujoms galimybėms ir įrankiams, hobį lengviau paversti profesine veikla, jei turite tam tikrų žinių ir įgūdžių. Tai reiškia, kad turite suprasti ir žinoti, kaip pasirinkti priemones, kurios jums bus naudingos.

Dėl unikalių interneto prieigų susiformavo naujo pobūdžio verslas, žinomas kaip e. Verslumas […] E. verslumas yra žinomas kaip vienas svarbiausių produktyviųjų trečiojo tūkstantmečio substruktūrų ir suteikė galimybę panaudoti kūrybinę darbo jėgą, pasižymint mažomis sąnaudomis ir maksimaliai efektyviu verslu. […] Informacijos ir ryšių technologijos turėjo įtakos visai socialinei veiklai, būtent verslumui, ir daugelyje jų sukėlė esminius pokyčius[8].

Tyrimai (Europos Komisija, 2009 m.) Rodo, kad tik 16% MVĮ prekiauja internetu. Dažniausiai tai atsiranda dėl skaitmeninių įgūdžių arba žinių apie jų egzistavimą stokos.

Kai kurie kiti, ne tik IRT, apribojimai, neleidžiantys tapti verslininkais, gali apimti:

  • Baimė rizikuoti;
  • Nereguliarios pajamos;
  • Žinių apie rinką trūkumas;
  • Galimybė gauti finansinę paramą;
  • Sudėtinga biurokratija;
  • Sunkumas gauti informacijos apie tai, kaip pradėti verslą.
  • Trūksta socialinių,vadybos ar kitų įgūdžių,
  • Prieiga prie informacijos ir patarimų,
  • Gebėjimas analizuoti rinkos lūkesčius ir konkurenciją.

Skaitmeniniams verslininkams naudingų sprendimų pavyzdžiai:

  • Verslo populiarinimas socialinės žiniasklaidos platformose
  • Pasinaudojimas analitika
  • Pradėti el. Pašto rinkodarą
  • Paieškos sistemos optimizavimas (SEO)
  • Pristatomo turinio rinkodara
  • Ieškoma nemokamų internetinių skaitmeninių įrankių


Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay

[1] Khani Jazni J, “E-commerce and Localization of Operating Systems in Virtual Environment”, 4th National Congress on E-commerce, 2007.

Kas yra verslininkas pagal gyvenimo būdą?


Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay

Verslininkas pagal gyvenimo būdą yra asmuo, kuris kuria savo darbą aplink savo gyvenimą (stilių) ir uždirba pinigus darydamas tai, ką myli. Uždirbti pinigus vis dar svarbu laikantis šio požiūrio, bet tai ne pagrindine motyvacija. Verslininkas pagal gyvenimo būdą norimą gyvenimo būdą vertina labiau už pinigus. Pirmoje eilėje yra gyvenimo būdas, kurio pagrindu galvojama apie verslo sukūrimą. Tai ne tas žmogus, kuris dirba savo versle, o paskui grįžta namo iš darbo. Verslininkas pagal gyvenimo būdą, verslu palaiko savo gyvenimą, kuris leidžia kurti laisvai ir įtakoti kitų žmonių gyvenimui.

Žmonės tampa verslininkais pagal gyvenimo būdą dėl skirtingų priežasčių: vieni nori laisvės keliauti, kiti praleidžia daugiau laiko su savo šeima, kiti siekia kitų projektų ar tikslų, kuriuos turi, arba gyvena ten, kur nori. Verslas pagal gyvenimo būdą paprastai leidžia lanksčiau naudoti laiką ir vietą.


Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay

Verslas pagal gyvenimo būdą gali skirtis apimtimi ir dydžiu. Kai kurie verslai teikia paslaugas tik keliems klientams, tačiau jie tai daro išskirtinai gerai. Kai kurie nori turėti didelę klientų bazę, o kai kurie patenkinti tiesiog aptarnaudami tikslinius klientus. Nepaisant dydžio ir apimties, dauguma verslininkų pagal gyvenimo būdą mėgsta tai, ką daro, ir kartais tai daro nemokamai. Viskas priklauso nuo verslininko pagal gyvenimo būdą asmenybės ir norų.

Jei kas nors nuoširdžiai mėgsta savo gyvenimo stilių kaip darbą ir tiki jo sėkme, visada yra didelė tikimybė, kad verslas bus sėkmingas. Jei kai kurie profesionalai laikosi savo gyvenimo būdo, yra didesnė tikimybė, kad verslas bus sėkmingas. Iš pradžių verslininkas pagal gyvenimo būdą gali uždirbti mažiau (o tai „normalu“ kiekvienam naujam verslui), tačiau jei investuoja į save, mokosi ir tobulėja, jiems pasiseka.

Kokių kompetencijų reikia verslininkui *?


Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay

Pagrindinės su verslumo kompetencija susijusios žinios, įgūdžiai ir nuostatos yra:

Žinios
  • Asmeninės, profesinės ir (arba) verslo veiklos galimybių prieinamumas, įskaitant „didesnio vaizdo“ klausimus, suteikiančius aplinkybes, kuriose žmonės gyvena ir dirba, supratimą apie ekonomikos pagrindus ir galimybes bei iššūkius, įskaitant darbdavį ar organizaciją.
  • Etinė įmonių padėtis, pavyzdžiui, sąžiningos prekybos ar socialinių įmonių idėjos.
Įgūdžiai
  • Valdymo įgūdžiai kaip gebėjimas planuoti, organizuoti, valdyti, vadovauti ir deleguoti, analizuoti, bendrauti, aprašyti, vertinti ir registruoti.
  • Atstovavimo ir derybų galimybė.
  • Gebėjimas dirbti tiek individualiai, tiek kartu komandose.
  • Gebėjimas vertinti ir nustatyti stipriąsias ir silpnąsias puses, įvertinti ir rizikuoti prireikus.
Verslininko nuostatos
  • Iniciatyva.
  • Profesinė veikla.
  • Savarankiškumas ir naujovės asmeniniame, socialiniame ir darbo gyvenime.
  • Motyvacija ir pasiryžimas siekti tikslų.

*Source http://www.ace-erasmusplus.eu/for-learner.php?lang=lt

Kokie yra pagrindiniai verslininko ir verslininko pagal gyvenimo būdą skirtumai?

Pagrindiniai verslininko ir verslininko pagal gyvenimo būdą skirtumai:

Charakteristikos Verslininkas Verslininkas pagal gyvenimo būdą
Investuotojai Verslininkai ieško investuotojų,kuriems rūpi investicijų grąža. Verslininkas pagal gyvenimo būdą neieško investuotojų. Verslas galėtų prasidėti beveik be pradinių išlaidų.
Išėjimo strategija Išėjimo strategija yra būdas išeiti iš savo verslo. Nereikia jokios pasitraukimo strategijos, nes sukurtia ką nors paprasto, kas yra jų gyvenimo dalis.
Pelnas Verslininkai nori tik pelno. Paprastai jie nori kuo greičiau uždirbti pelno. Verslininkas pagal gyvenimo būdą nori nuotykių. Motyvuoja gyvenimo kokybė, o ne pelno augimas.
Tikslai Verslininkai daug dėmesio skiria verslo tikslams. Verslininkas pagal gyvenimo būdą daugiausia dėmesio skiria gyvenimo tikslams.
Organizacinės struktūros Verslininkai daugiausia dėmesio skiria organizacinių struktūrų valdymui. Verslininkas pagal gyvenimo būdą gali ir toliau dalyvauti sandorių lygmenyje. Jie gali pasirinkti palaikyti ryšį su klientais, susisiekti ir asmeniškai su jais susipažinti.

Koks gali būti verslininkas pagal gyvenimo būdą?


Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay

Yra daug profesinių sričių su įvairių rūšių darbais, kuriuose gyvenimo būdo verslas galėtų sėkmingai vystytis. Žemiau pateiktoje lentelėje pateikiami gyvenimo būdo verslo interesų pagal profesines sritis pavyzdžiai.

Profesinė sritis Darbo rūšis
Menai Tapyba, fotografija, muzika, šokiai, renginių organizavimas, keramika
Grožis Mobili kirpėja, makiažas, grožio terapijos specialistė (holistinė), nagų dizainas
Maistas Saldainiai, Maitinimas namuose, Maisto gaminimas, Tortų gaminimas, Džemai / konservai, Kepyklos, Konditerijos kepiniai
Rankdarbiai Siuvimas, suknelių kūrimas, drabužių kūrimas, drabužių projektavimas, drabužių keitimas, rankinių gamyba, juvelyriniai dirbiniai, siuvinėjimas, dekoravimas, dovanų gamyba,
Interjeras Gobelenai, Keramika, Interjero dizainas, Sėdimųjų krepšių gamyba
Priežiūros paslaugos Vaikų priežiūra, Kūdikių priežiūra, Mini darželis, Mobilioji auklė / slaugytoja, Pagyvenusių žmonių priežiūra
Augintiniai Šunų vedžiojimas, gyvūnų globa, namų paslaugos naminiams gyvūnėliams, augintinių auginimas
Žemdirbystė Sėja, Sodininkystė, Smulkių augalų daigynas, Dygstančios gėlės
Pardavimas El. Parduotuvėje, Drabužių verslas (mažmeninės prekybos senovinių drabužių verslas)
Kiti Rašymas / redagavimas, Vertimas žodžiu / raštu, Kelionių gidas, Meno terapija, Holistinės medicinos centras, Nuoma pajūryje

Gyvenimo būdo verslumas reiškia skirtingus dalykus skirtingiems žmonėms ir gali būti įvairiose profesinėse srityse, tačiau, nepaisant to, ką gyvenimo būdas reiškia verslumą konkrečiam asmeniui, verslas daugiausia dėmesio skiria vertės kūrimui. Visa tai gali būti naudinga alternatyva pradėti savarankišką darbą socialiai remtiniems žmonėms. Yra daugybė verslo pavyzdžių, kurie galėtų tapti savo verslu pagal gyvenimo būdą.

Verslininkų pagal gyvenimo būdą sėkmės istorijos


Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay

Kaip jau galėjote pamatyti aukščiau esančioje lentelėje, verslas pagal gyvenimo būdą gali būti pradėtas įvairiose profesinėse srityse. Projekto metu buvo kuriami vaizdo įrašai su verslininkų pagal gyvenimo būdą sėkmės istorijomis, kuriuos buvo galima rasti čia. Šie pasakojimai yra puikus įrankis jaunų besimokančiųjų, turinčių mažiau galimybių motyvacijai, norint tapti verslinikais pagal gyvenimo būdą.

Kiekvienoje sėkmės istorijoje pateikiami skirtingi verslo pagal gyvenimo būdą tipai:


Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay

Ar verslas pagal gyvenimo būdą tinka kiekvienam?

Ne kiekvienas gali būti verslininku pagal gyvenimo būdą; tai reikalauja specifinių asmeninių bruožų ir noro verslą kurti iš savo aistros, nesvarbu, ar tai finansinė ar socialinė nauda, ar siekiant užkirsti kelią izoliacijai. Būsimasis verslininkas turėtų įvertinti savo asmeninius charakterio bruožus, kad galėtų suprasti, ar tai yra teisingas pasirinkimas. Norėdami tai suprasti , siūlome pradėti klausytis savęs, savo jausmų ir užduoti sau esminius klausimus apie savo (profesinius) įgūdžius, asmeninius poreikius ir gyvenimo tikslus.

Kodėl verta tapti verslininku pagal gyvenimo būdą?

Jei nejaučiate džiaugsmo būnant biure nuo 9 iki 17 valandos darydami tai, kas jums nepatinka, ir net jei pradėjote nekęsti pirmadienių ar buvote prislėgti dėl to, kad niekada nedarote to, ko norite, verta pagalvoti, kad galbūt savarankiškas darbas teisingas kelias į jūsų ateitį. Tai galimybė padaryti tai, kas jums patinka, ir mėgautis. Kai kurie žmonės mano, kad sau leisti gali tik turtingi ir laimingieji, arba greičiausiai tai neveiks ar pernelyg rizikinga; Saugiau tiesiog išlaikyti savo dabartinį darbą, mintis daryti tai, kas jums patinka, skamba beprotiškai ir neįmanoma, nėra tinkamas laikas pradėti. Kai kuriais atvejais tai yra tiesa.

Tačiau savarankiškas darbas yra vienas iš geriausių dalykų, kuriuos galime padaryti savo gyvenime, kad galėtume gyventi taip, kaip norime; mes galime kažką pasiekti, turėti pinigų ir būti laimingi bei nepriklausomi. Jūsų verslas galėtų pasiūlyti dalykų, kurie padėtų jums, jūsų klientams, visuomenei ir ekonomikai. Tai gali pareikalauti sunkaus darbo, pinigų, daug laiko, atsidavimo, netikėtų problemų. Bet kodėl nepabandyti?


Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay

Pakeisti gyvenimą iš tikrųjų yra rizikinga, baisu, daug streso, kartais tai atrodo neįmanoma. Tačiau tai gali tapti nuotykiu, nauda, kūrybingumu, gyvenimo prasme ir yra vienintelis būdas įgauti laisvės, nepriklausomybės ir laimės profesiniame gyvenime. Čia yra privalumai, kuriuos galėtumėte gauti, jei nuspręstumėte ką nors pakeisti savo gyvenime ir pradėtumėte versla pagal gyvenimo būdą:

  • laisvė;
  • nėra viršininko;
  • atsakingas tik prieš save
  • nėra fiksuoto darbo laiko;
  • galutinė nepriklausomybė;
  • laimė;
  • kuriate savo ateitį;
  • kuriate savo bendruomenę;
  • atostogos, kai tik panorėsite;
  • dirbti viską, kas jus domina;
  • jūs nusprendžiate, kas yra neteisinga ar teisinga;
  • jūs įkvepiate kitus;
  • pasitenkinima;
  • indėlis į pasaulį;
  • galite padėti žmonėms;
  • galimybė gauti dideles pajamas;
  • lankstumas;
  • galimybė imtis naujų projektų ir plėtoti savo verslą naujomis kryptimis;
  • galite dirbti daugiau, kai jaučiatės įkvėpti, ir tada atsipūsti, kai jums to reikia;
  • pasitikėjimas savimi;
  • jūs darote įtaką žmonių gyvenimams.

Tyrimas rodo, kad labia svarbu parama, įskaitant įgūdžius ir mentorystę verslininkams, savarankiškai dirbantiems verslininkams. Tai reiškia, kad diskusijos už ir prieš gali būti labai naudingos savęs motyvacijai, tačiau reikalingas palaikymas.


Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay

Verslo principai ir marketingas verslume pagal gyvenimo būdą

Verslininkas pagal gyvenimo būdą – asmuo, kuriantis verslą, kurio tikslas yra pakeisti savo asmeninį gyvenimą, o ne vien pelno siekimas. Verslininkas pagal gyvenimo būdą daugiau dėmesio skiria gyvenimui, kur galima mėgautis tuo, ką darai ir tai tave įkvepia. Yra tikimybė, kad verslas seksis ypač gerai, kai individas yra mėgaujasi tuo, ką daro.


Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay

Verslo pagal gyvenimo būdą apibrėžimas atspindi naujų galimybių atradimo ir išteklių telkimo siekiant pelno gavimo panašumus su verslumu, atsižvelgiant į „EntreComp“ sistemą: Idėjos ir galimybės; Ištekliai ir veiksmai.

Iššūkis yra ne leisti sėkmei ateiti be asmeninio pasitenkinimo ar mylimųjų sąskaita. Norėdami tai padaryti, turite vadovautis asmeninių principų rinkiniu, kuris vadovaujasi jūsų verslo principais, o ne atvirkščiai. Čia yra keletas punktų:

  1. Iš anksto apibrėžkite asmeninius tikslus ir siekius.

Jūsų asmeniniai tikslai turėtų paskatinti jūsų verslo tikslus, o ne atvirkščiai. Niekada nebūsi patenkintas ar laimingas, jei nesi ištikimas savo pagrindiniams įsitikinimams, asmeniniams interesams ir aukštesniam tikslui. Užsirašykite savo tikslus, tada imkitės atsakomybės, kad jie būtų įgyvendinti ir pajustumėte pasitenkinimą.

  1. Sutelkite dėmesį į stipriąsias puses, o ne į silpnųjų vietų nustatymą.

Jei nematysite verslo kaip vienos iš savo stiprybių, greičiausiai nebūsite laimingi vadovaudami Verslui pagal gyvenimo būdą. Daugelis technologų atsisako leisti kam nors kitam perkelti savo išradimus iš produkto į verslą, darant prielaidą, kad taip jie lengvai pašalins savo verslo silpnybes. Tiek jie, tiek verslas aukojasi.

  1. Sukurkite keletą trumpalaikių gairių kelyje į savo svajonę.

Vien tik svajonės nepadarys jūsų laimingais ar sėkmingais, todėl pradėkite iš anksto, kad apibrėžtumėte ir įvykdytumėte gaires, kad pažymėtumėte progresą. Pasitenkinimas nėra vienkartinis įvykis jūsų karjeros pabaigoje; tai gerų jausmų serija, kurią lemia ateinantys rezultatai.

  1. Būkite sąžiningas su savimi praktikuodamas tai, ką skelbiate.

Daugelis įmonių vadovų gali puikiai pakalbėti su savo komanda apie savo sveikatos palaikymą ir darnų šeimos gyvenimą, tačiau jie leidžia verslui ignoruoti savo pačių poreikius. Panašiai, nekompromituokite savo etikos ir sąžiningumo verslui.

  1. Nenustokite tikėti, mokytis ir augti kaip asmenybė.

Verslininkų pasaulis nuolat keičiasi, taigi, jei nesimokote ir nesikeičiate, atsiliekate. Versle nesėkmės turi būti vertinamos kaip įprasti ir laukiami iššūkiai, o ne kaip pabaigos požymiai. Sėkmingas atsigavimas po problemų turėtų būti pagrindinis pasitenkinimo šaltinis.

  1. Pasidžiaukite komandos sėkme darbe ir namuose.

Būti verslininku nėra vieno žmogaus šou, todėl sutikite su tuo ir susikurkite komandą, kuri galėtų jus papildyti ir paremti jus. Jei jūsų verslas ir komanda yra motyvuotos ir patenkintos, jūsų laimė spinduliuos. Motyvuota komanda yra sėkminga


Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay

Tačiau verslo pagal gyvenimo būdą apibrėžimas taip pat atkreipia mūsų dėmesį į skirtumus, ypač į verslo pagal gyvenimo būdą motyvus, ieškančius galimybių hobį ir pomėgius paversti veikla teikiančia pajamomas. Burnsas (2011) siūlo tokius verslininko ir verslo pagal gyvenimo būdą skirtumus:

  • Savininko-valdytojo asmenybė
  • Požiūris į riziką ir netikrumas
  • Grynųjų pinigų svarba
  • Per didelė priklausomybė nuo bendrosios rinkos
  • Didelė priklausomybė nuo nedidelio klientų skaičiaus
  • Masto poveikis priimant ekonominius sprendimus

Čia pateikiami pagrindiniai skirtumai tarp verslininko ir verslo pagal gyvenimo būdą požiūrio:


Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay

  • Verslininkai ieško investuotojų. Verslas pagal gyvenimo būdą to nedaro . – Investuotojams rūpi vienas dalykas, tai yra jų investicijų grąža. Jiems nerūpi, ar norite tyrinėti Balio kraštovaizdį, jie nori, kad jūsų verslas augtų, todėl augs ir jų investicijos. Verslas pagal gyvenimo būdą nenori investuotojams atsakyti, kaip auga verslas. Tai dažnai reiškia verslo įkėlimą arba verslo, kuris beveik neturi pradinių išlaidų, įkūrimą. Daugelis verslumo knygų ir internetinių dienoraščių yra nukreipti beveik tik į potencialių investuotojų viliojimą, pradinius etapus ir verslo planų formavimą. Tai šaunūs dalykai, bet nenaudingi, jei norite verslo pagal gyvenimo būdą.
  • Verslininkai turi pasitraukimo strategiją. Verslas pagal gyvenimo būdą nenori pasitraukti iš savo verslo . – Pasitraukimo strategija yra būdas išeiti iš savo verslo, todėl galite dirbti 100 valandų per savaitę, sudaryti gražią didelę vertingą kompaniją ir tada parduoti visiškai nesigilinant. Verslui pagal gyvenimo būdą nerūpi pasitraukimo strategija, nes jie sukuria ką nors paprasto, ką jie palaiko norėdami gyventi.
  • Verslininkams ribojama vieta, Verslo pagal gyvenimo būdą yra vertybių laisvė ir jie pasirūpina, kad galėtų vykdyti savo verslą iš bet kurios pasaulio vietos. – Jei pradėjote kepti ir ėmėtės kepėjo vaidmens, turėsite būti darbe kiekvieną dieną ir įsitikinti, ar duona tinkamai iškepta. Jei pasirinkote kepyklą kaip savo rinkodaros verslo klientą, tada automatizavote tai, ką galėjote, ir leisdžiate virtualiems padėjėjams pasirūpinti viskuo. Šiuo atveju galėtumėte keliauti absoliučiai bet kur ir jūsų pelnas vis tiek augtų.
  • Verslininkai nori tik pelno. Verslas pagal gyvenimo būdą trokšta nuotykių – verslininkai paprastai nori kuo greičiau uždirbti pelno. Tiek savo verslui, tiek investuotojams. Tai gali pareikalauti daug laiko ir sąnaudų, kad būtų galima pasiekti finansinę laisvę. Verslas pagal gyvenimo būdą nori uždirbti pakankamai pinigų, kad galėtų keliauti po pasaulį, groti roko grupėse ar tiesiog atsipalaiduoti paplūdimyje.
  • Verslininkai daug dėmesio skiria verslo tikslams. Verslas pagal gyvenimo būdą daugiausia dėmesio skiria gyvenimo tikslams. – Ką darytum , jei tau liktų vieneri metai gyventi. Tai padės suvokti, kokie tikslai yra svarbūs, o kokie tikslai – tai tik atitraukimas nuo to, kas jums iš tikrųjų rūpi.
  • Verslininkai sudaro didžiulę korporaciją Verslas pagal gyvenimo būdą sudaro individualią nuosavybę. – Skirtumas tas, kad didžiąją dalį gyvenimo būdo verslininkų pelno gaunama kaip savininko pajamas. Jei išlaikysite mažas išlaidas, o asmeninis pelnas bus didelis, bus užtikrintas labai tvarus gyvenimo būdas. Tai reiškia, kad reikia samdyti tik vieną virtualų asistentą, užuot sukūrus didžiulę komandą, kuriai reikia daug valdymo ir organizavimo.
  • Verslininkai nori dirbti 80 valandų per savaitę, kad būtų išvengta 40 valandų per savaitę darbo. Verslas pagal gyvenimo būdą nori dirbti 4 valandas per savaitę. – Verslininkai nori visą laiką pasinerti į savo verslą, vėluoti, atsikelti anksti ir atlikti visas užduotis, kurių niekas nenori. Verslo pagal gyvenimo būdą siekis supaprastinti ir automatizuoti, kad būtų daugiau laisvės.

Verslo pagal gyvenimo būdą pradžia


Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay

1 žingsnis: apibrėžkite savo tikslus.

Pirmas žingsnis – žinoti, ko nori. Esate tikri, kad norite pradėti verslą, tačiau kokie pagrindiniai punktai? Ką norite pasiekti savo versle? Tikslai, kuriais mes remiamės, yra asmeniniai tikslai: tai, ko jūs asmeniškai norite pasiekti, pradėdami savo verslą. Apibrėždami savo tikslus būtinai atsižvelkite į šiuos dalykus:

  • Norima laisvės apimtis ar apimtis asmeninio gyvenimo atžvilgiu.Tai susiję su finansine laisve, vietos laisve ir laiko laisve.
  • Jūsų manymu, pajamų lygio pakaktų norimam gyvenimo būdui palaikyti.Tai yra jūsų būdas nusistatyti tikslą.

2 žingsnis: nustatykite savo pomėgį.

Tai labai svarbu, nes jūs ketinate kurti savo verslą aplink juos. Verslo pagal gyvenimo būdą turėtų būti kažkas, kas jums patinka daryti, todėl jūs turite žinoti, kas jums patinka ar kas jus labiausiai domina.

3 žingsnis. Raskite problemą.

Dabar jūs turite nustatyti problemas, kurias išspręs jūsų žinios ta tema, kuria jūs domitės. Greičiausiai turėsite daugiau klientų savo verslui pagal gyvenimo būdą, jei turėsite ką jiems pasiūlyti – jų problemų sprendimą.


Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay

Savaime suprantama, kad problema turėtų būti tai, už ką žmonės būtų pasirengę mokėti, kai jūs pasiūlysit sprendimą. Problemas galima suprasti atkreipiant dėmesį į tai, kam žmonės išleidžia savo pinigus. Taip pat galite pradėti nagrinėti konkurentus ar tuos verslus pagal gyvenimo būdą, kurie panašūs į jūsų. Tyrinėdami juos galite pasakyti, ar yra problema, kurią galite pasiūlyti išspręsti, ar ne.

4 žingsnis. Nuspręskite, kokį verslą įsteigsite.

Remdamiesi įvertinimais, kuriuos atlikote dviejuose ankstesniuose etapuose, dabar galite aiškiai nuspręsti, kokį verslą pagal gyvenimo būdą kursite. Pasirūpinkite, kad jį būtų galima automatizuoti. Pažiūrėkite, ar yra būdas panaudoti technologijas vykdant savo verslą. Tai palengvins verslo vystymą.

5 žingsnis. Įstekite verslą.

Tai bus tai, kam labiausiai reikia darbo, kai pradedate savo verslą pagal gyvenimo būdą. Įsigykite įrankius, kuriuos reikia. Ieškokite klientų. Tai nebūtinai turi būti internete arba per jūsų tinklaraštį. Galite pradėti aktyviai bendraudami ir asmeniškai ieškodami klientų. Pradėkite kurti savo potencialių klientų sąrašą. Svarbu pradėti veikti pačiam, nors ir nuo mažų žingsnelių.

6 žingsnis. Tiesiog padarykite tai!

Atėjo laikas pradėti verslą pažodžiui ir perkeltine prasme.

  • Kurkite tačiau kurkite kokybišką turinį.Juk tai yra pagrindinis verslo pagal gyvenimo būdą darbas. Turite sukurti turinį, kuris padės išspręsti arba išspręsti anksčiau nurodytas problemas.
  • Lik prisijungęs.Tai taikoma jūsų klientams ir jūsų rinkai. Palaikydami ryšį su jais per socialinę žiniasklaidą ir el. Paštą, galėsite nuolat atnaujinti savo produktus ir paslaugas, kuriuos jie nori įsigyti, bei spręsti problemas, su kuriomis susidursite ir kurias galbūt turėsite.

Pasitikėkite savo intuicija. Tai taip pat labai svarbu. Žinoma, mokymasis turėtų būti nuolatinis procesas. Dalyvaukite mokymuose ir seminaruose, susijusiuose su jūsų pasirinktu verslu. Neatsilikite nuo naujausių pokyčių, susijusių su jūsų pasirinkta pomėgių sritimi.

The use of ICT in Life-Style Entrepreneurship


Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay

Pastaraisiais dešimtmečiais IKT[1] labai greitai vystėsi ir buvo įtraukta į visus žmonių gyvenimo segmentus. Taigi verslui ir asmenims tai suteikė naujų galimybių, ypač versle pagal gyvenimo būdą (pvz., Socialiniai tinklai, informacijos paieška ir dalijimasis ja), pagerėjo gyvenimo kokybė (Bučar, 2001). Šiuolaikinės IKT priemonės gali sumažinti sąnaudas, taip pat padidinti produktyvumą ir efektyvumą asmenų ir organizacijų lygmeniu (Hengst & Henk 2001).

Dėl išplėtotos IKT daugelį dalykų galima atlikti efektyviau ir sėkmingiau. Pavyzdžiui, IKT leidžia net išbandyti skirtingus sprendimų priėmimo scenarijus. Dėl šios priežasties daugelis žmonių mano, kad IKT gali būti naudojamos kaip priemonė verslumo įgūdžiams kurti ir plėtoti. Be to, IKT gali pasiūlyti mokymosi galimybes, verslo planavimo sprendimus, duomenų bazių įrankius ir verslo mokymo galimybes verslo plano simuliatorių pagalba. IKT taip pat gali padėti plėtoti ir tobulinti komunikacijos ir socialinius tinklus. IKT naudojimas verslo pagal gyvenimo būdą srityje sumažina įmonės veiklos sąnaudas, sumažina riziką, padidina galimybes patikrinti ir išbandyti savo idėjas, palaiko jūsų mokymąsi ir tobulėjimą. Net ir auklėjimas yra įmanomas naudojant IKT, o verslininkas gali gauti geriausią mentorių visame pasaulyje tokiose mentorystės platformose kaip mentorpitch.com, izaugsmentor.com ir kt.

Iš daržovių prekybininko miesto centro atvirame turguje skambindami savo tiekėjams, pranešdami jiems apie besibaigiančias atsargas; siuvėjui, kuris naudojasi pranešimų siuntimo programomis ir socialinės žiniasklaidos platformomis, norėdamas parodyti ir parduoti savo gaminius; dirbantis profesionalas, užsisakantis pietus iš internetinių maisto pristatymo kompanijų, pamažu tampa neatsiejama verslo aplinkos ir mūsų gyvenimo dalimi.

Laisva prieiga prie mobiliųjų telefonų ir išmaniųjų telefonų, taip pat laisva prieiga prie interneto visur. Mobilieji telefonai pakeitė senus stalinius telefonus, sukeliančius sutrikimus telekomunikacijų sektoriuje. Mobilieji telefonai ir internetas sukūrė visiškai naujus sektorius, atsirado naujų bendrovių ir suteikė darbo vietų daugeliui, kartu darydami įtaką verslumui ir verslo modeliams.

Kai kurie reikšmingi IKT indėliai versle pagal gyvenimo būdą apima:

  • Prieiga prie rinkų: Komercija, kaip tai dažniausiai minima, labai sumažino fizinės infrastruktūros poreikį prekybai. Tokios platformos kaip „Jumia“, „Amazon“ suteikia verslininkams prieigą prie rinkų visose šalies dalyse ir visame pasaulyje.
  • Virtualus ir efektyvus įmonės koordinavimas:Technologija visiškai pakeitė verslo veikimo būdą šiandien, ypač nišinėje rinkoje. Tam, kad įmonės naudotų programas, dažnai nebūtinas fizinis verslo savininko buvimas, todėl dažnai jos gali būti veiksmingai paleistos, pavyzdžiui, „Uber“.
  • Reklama ir rinkodaros komunikacija: galima siųsti reklaminius pranešimus per Twitter, įrašą „Facebook“ ar vaizdo įrašus „Youtube“ ir pan.
  • Didėjantys pajamų srautai, laiko ir pinigų taupymas: technologijos suteikė naujų ir įdomių galimybių padidinti pajamas. Tarp tokių galimybių yra filmai ir žaidimai už tam tikrą mokestį. Pavyzdžiui, „Netflix“.


Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay

IKT verslumo ugdymo sritys yra šios: verslo centrai, grafikos centrai, muzikos studijos, interneto centrai, kompiuterių mokymo centrai, kompiuterių technikai, interneto svetainių kūrimas ir hostingas, interneto įdarbinimo agentūrų paslaugos, interneto reklamos, interneto turizmo ir kelionių agentūros.

Naudodamas IKT, verslas pagal gyvenimo būdą galėtų pradėti išmaniųjų telefonų taisymą, atnaujintų prietaisų pardavimą, konsultacijas socialinės žiniasklaidos srityje, SEO specialisto paslaugas, interneto / programinės įrangos projektavimo tarnybą, IT įrangos tarnybą, interneto kavinę, „Livestreaming Influencer“, „Tech Gadget“ nuomą, nuotolinę IT / kompiuterio tarnybą ir kt.

Socialinės žiniasklaidos naudojimas verslo pagal gyvenimo būdą kontekste

Dėl IKT ir socialinės žiniasklaidos plėtros versle pagal gyvenimo būdą galima atlikti daugybę dalykų. Kokie yra socialinės žiniasklaidos naudojimo versle pranašumai? Apsvarstykite, kad dabar visame pasaulyje socialiniais tinklais naudojasi daugiau nei 3 milijardai. Ir šie žmonės naudojasi socialiniais ryšiais, norėdami bendrauti su prekės ženklais. „Sherpa Marketing“ nustatė, kad daugiau žmonių seka prekių ženklus socialinėje žiniasklaidoje nei seka įžymybes. Vien tik „Instagram“ tinkle 80 procentų žmonių seka bent vieną verslą. Jei nesinaudojate socialinėmių tinklų galimybėmis, praleidžiate greitą, nebrangų ir veiksmingą būdą pasiekti beveik pusę pasaulio gyventojų.


Source: https://blog.hootsuite.com/social-media-for-business/

Šiomis dienomis populiari tema yra socialinės žiniasklaidos rinkodara (SMM) mažosioms įmonėms ir verslui pagal gyvenimo būdą. Be socialinės žiniasklaidos strategijos jūsų laikas ir pastangos gali likti nuošalėje.

„Mediabistro“ duomenimis, 73% mažų įmonių ir verslo pagal gyvenimo būdą naudojasi socialinės žiniasklaidos svetainėmis kaip rinkodaros priemonėmis.

Kontroliuokite savo įvaizdį

Įvaizdis internete yra gyvybiškai svarbus. Tai tarsi susitikimas su kuo nors pirmą kartą, paprastai galime pasakyti, ar mums kas nors patinka per pirmas dvi minutes. Tas pats pasakytina apie įmones, tik daug greičiau. Įsitikinkite, kad socialiniai puslapiai atrodo profesionalūs, juose yra jūsų logotipas, yra nuoroda į jūsų svetainę ir jie yra aktyvūs. Nėra nieko blogiau, kaip nuvykti į „Facebook“ ar „Twitter“ puslapį ir neturėti viršelio nuotraukos ar pamatyti, kad ji nebuvo atnaujinta per kelis mėnesius.

Santykiai

Socialinės medijos rinkodara nėra vien tik jūsų nuostabaus turinio paskelbimas, tai yra ir žmonės. Žmonės naudojasi socialine medija, norėdami susisiekti su žmonėmis, pramogauti ir susirasti informaciją. Jie nori užduoti klausimus, dalytis turiniu ir kalbėti apie savo pomėgius. Ar jūs atsakote į jų klausimus? Nuosekliai bendraukite su šiais žmonėmis ir uždirbsite galingą prekės ženklo gynėjų grupę, kuri šauks jūsų vardą nuo kalnų viršūnių.


Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay

Efektyvios išlaidos

Socialinės medijos rinkodara yra labai ekonomiška, tačiau ji nėra nemokama. Aišku, jūs galite nemokamai skelbti patrauklią nuotrauką „Facebook“, dalyvauti pramoniniame „TweetChat“ ar įkelti vaizdo įrašą į „YouTube“ – bet kaina apskaičiuojama laiku. Laikas tikrai kainuoja pinigus. Protingai išnaudokite laiką ir būkite ten, kur galite pasiekti savo tikslinę rinką. Negaiškite laiko kiekvienam ten esančiam socialiniam tinklui, tai neįmanoma. Nukreipkite dėmesį tik į porą socialinių tinklų, kurie suteikia daugiausiai galimybių. Pagrindiniai žaidėjai yra „Facebook“, „LinkedIn“, „Twitter“ ir „YouTube“, tačiau tai gali būti ir kiti, priklausomai nuo jūsų auditorijos.

Galite stebėti konkurentų veiklą

Tokie įrankiai kaip „HubSpot“ ir „HootSuite“ leidžia jums stebėti savo varžovus. Galite stebėtii vartotojų srautus, nukreiptus į konkurentų paskyras ar raktinių žodžių frazes. Tada galėsite pamatyti, ką žmonės rašo pokalbiuose, kurie yra svarbūs jūsų verslui.

Integracija su kitais žiniasklaidos šaltiniais

Socialinės medijos rinkodara yra tik viena forma rinkodaroje. Jį galima panaudoti efektyviais būdais, kai jis integruojamas su kitomis labiau tradicinėmis rinkodaros ir reklamos formomis. Pvz., Galbūt vykdote didelę radijo kampaniją renginiui, tada galite nukreipti žmones į savo „Facebook“ puslapį, kad jie užsiregistruotų. Arba galite turėti brošiūrą, kurioje nurodoma, kad žmonės, norėdami dalyvauti konkurse, turi naudoti jūsų žymą „Twitter“. Paprasta ir integruota.

Galite parodytii savo kompetenciją


Source of picture: Pixabay

Laikui bėgant jūsų auditorija ir klientai pamatys jus kaip šakos lyderį. Jūsų nuoseklūs pranešimai apie pagrindines problemas ir problemų sprendimo turinys parodys jūsų verslą kaip stipriausią. Kai įgysite autoritetą ir pasitikėjimą, žmonės jus seks drąsiai.

Poveikis natūraliems paieškos rezultatams – SEO

Google“ yra protinga, tikrai protinga. Jie nuolat stengiasi pateikti žmonėms kuo tinkamesnius paieškos rezultatus. Socialinės žiniasklaida tapo vienu iš pagrindinių veiksnių, vertinant svetaines paieškos rezultatuose. Šiose socialinės žiniasklaidos platformose sukuriant patrauklų turinį, paieškos sistemoms, tokioms kaip „Google“, pranešama, kad žmonėms patinka tai, ką jūs sakote, taigi suteikiate domeno valdymą svetainėms, kurios nėra aktyvios socialinės žiniasklaidos priemonėse.

Socialinė žiniasklaida gali būti naudinga jūsų rinkodaros komplekso dalis. Tai suteikia jūsų įmonei žmogišką balsą ir konkurencinį pranašumą. Atminkite, kad net ir patys geriausi ketinimai gali žlugti, jei pirmiausia neturėsite kelių žemėlapio. Apsibrėžkite savo tikslus, sužinokite, kokį turinį jūsų Pirkėjai mėgsta, būkite nuoseklūs. Neturite laiko? „Impulse Creative“ visada gali padėti. Mes tiesiog nenorime, kad kas nors pamatytų augalą ant gerų ketinimų asfalto.

GDPR savarankiškam darbui

Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (ES) 2016/679 („GDPR“) yra ES teisės aktų reglamentas dėl duomenų apsaugos ir visų asmenų privatumo Europos Sąjungoje (ES) ir Europos ekonominėje erdvėje (EEE). Jame taip pat nagrinėjamas asmens duomenų eksportas už ES ir EEE teritorijų ribų. GDPR pirmiausia siekiama suteikti asmenims galimybę kontroliuoti jų asmens duomenis ir supaprastinti tarptautinio verslo reglamentavimo aplinką, suvienodinant reglamentą ES.

GDPR reiškia, kad įmonė turi laikytis naujo asmens duomenų saugojimo ir tvarkymo būdo ir suteikti asmeniui (dar vadinamam duomenų subjektu) galimybę žinoti, kas nutinka su jų duomenimis. Versle pagal gyvenimo būdą tai reiškia, kad klientai, rangovai ir visi kiti duomenų subjektai turi tokias teises:

  • Teisė bet kuriuo metu nemokamai naudotis duomenimis.
  • Teisė žinoti, kodėl naudojami jų duomenys.
  • Teisė pašalinti savo duomenis ir juos visam laikui ištrinti.
  • Teisė perduoti savo duomenis kitam teikėjui.
  • Teisė būti informuotam, kad renkami jų duomenys.
  • Teisė pakeisti / ištaisyti asmens duomenis.
  • Teisė apriboti tai, kam naudojami jų duomenys.
  • Teisė būti informuotam per 72 valandas, jei įvyksta duomenų pažeidimas.


Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay

GDPR taikoma bet kokiam verslui, kuris renka ir tvarko duomenis, priklausančius asmenims - nepriklausomai nuo įmonės dydžio. Tai reiškia, kad net mažos statybų įmonės ir savarankiškai dirbantys asmenys turi laikytis GDPR.

Ar telefono programone saugote informaciją apie rangovą? Ar naudojate skaičiuoklę, norėdami registruoti klientų duomenis? Visada kai renkate ar tvarkote asmens duomenis, taikoma GDPR. Verslo įmonės turi suprasti, kad asmenys duoda sutikimą verslui rinkti ir naudoti savo asmens duomenis tik konkretiems tikslams. Taigi verslininkai turės apsvarstyti, kaip jie renka duomenis. Pvz., Nebus leidžiama naudoti tinklalapio su iš anksto pažymėta slapukų politika. Vietoj to, asmuo turi pasirinkti.

Jei asmenys nori gauti rinkodaros informacijos iš jūsų arba patvirtina, kad jūsų verslas gali naudoti jo asmeninius duomenis, asmuo turi užpildyti formą arba pažymėti langelį, kad sutinka. Tada asmeniui gali būti išsiųstas el. Laiškas, patvirtinantis, kad veslas susisieks su jumis - tai vadinama „dviguba pasirinkimo galimybe“.

Štai keletas paprastų žingsnių, padėsiančių jūsų įmonei pritaikyti GDPR:

  1. Apsvarstykite, kokius asmeninius duomenis renkate iš klientų. Ar jums reikia rinkti tuos duomenis? Ar tvarkote tai tinkamai ir organizuotai? Duomenų subjektai turės teisę reikalauti iš jūsų informacijos, todėl kuo organizuotesnis esate, tuo geriau.
  2. Raskite, kur saugoma jūsų turima informacija, ir ar šie metodai yra patvirtinti pagal GDPR? Jei duomenis rankiniu būdu išsaugote kompiuteryje arba saugote per skaitmeninę duomenų bazę, ar duomenys yra saugūs?
  3. Atlikite duomenų valymą ir ištrinkite senus ar nepanaudotus duomenis. GDPR neleis įmonėms išlaikyti senų duomenų, kurie nenaudojami, arba netinkamai naudojamų duomenų.
  4. Įvertinkite, kaip renkate asmens duomenis. Ar jūs gaunate tai tinkamai? Atminkite, kad atsisakymo pažymėti langelis ar smulkus šriftas jūsų svetainėje nebebus leidžiamas kaip tinkamas sutikimo duomenų rinkimo būdas. Prekybininkai turėtų nuodugniai peržiūrėti savo svetainių privatumo patvirtinimus ir visą komunikacijos su klientais formą.
  5. Pateikite duomenų subjektams sąžiningo duomenų tvarkymo pranešimą, kad jie žinotų, kaip jūs naudojate duomenis. Ar kaupiate duomenis vien tam, kad tiesiogiai susisiektumėte su asmeniu, ar renkate duomenis rinkodaros tikslais? GDPR reiškia, kad asmenys turės teisę tiksliai žinoti, kam naudojami duomenys. Įsitikinkite, kad duomenys renkami pagal galiojančius teisės aktus.
  6. Įdiekite saugumo priemones, kad būtų išvengta duomenų pažeidimų. Apsvarstykite, kas turi prieigą prie duomenų, ir laiku atnaujinkite visus slaptažodžius. Jei pažeidimas įvyksta, per 72 valandas informuokite duomenų subjektus.

Daugumai mažų įmonių labiausiai trūksta pagalbos, todėl duomenų rinkimas ir kaupimas gali pareikalauti ypač daug laiko. Duomenų apsaugos atitikies įvertinimo paslauga galėtų būti naudinga daugeliui įmonių. Tačiau tai gali būti brangu - maždaug 1 000 Eur už pasirinktą paslaugą. Jei nuspręsite atlikti savo atitiktį, rekomenduojame skirti laiko visapusiškam GDPR analizavimui, patikrai ir pritaikymui.

Standartinė darbo procedūra (SDP)

Standartinė darbo procedūra (SDP) yra palaipsnis instrukcijų rinkinys, kurį taiko organizacija, kad padėtų darbuotojams atlikti sudėtingas įprastas operacijas. SDP siekiama efektyvumo, kokybės rezultatų ir atlikimo vienodumo. Jie taip pat sumažina nesusikalbėjimą ir techninių taisyklių nesilaikymą. SDP kūrimas reiškia visų jūsų procesų sisteminimą ir dokumentavimą. SDP padeda pasiekti:

  • efektyvumas
  • pelningumas
  • nuoseklumas ir patikimumas gamyboje ir aptarnavime
  • mažiau klaidų
  • būdas išspręsti konfliktus
  • sveiką ir saugią aplinką
  • darbdavių apsauga potencialios atsakomybės ir personalo klausimais
  • taisyklės, kaip išspręsti problemas
  • gynyba atliekant bet kokį patikrinimą
  • pridėtinė vertė verslui.

Verslo plano supratimas


Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay

Verslo planas nėra tik lėšų pritraukimo priemonė. Tiesą sakant, tai priemonė suprasti, kaip ir koks verslas veiks. Jis gali būti naudojamas progresui stebėti; tai verčia reguliariai peržiūrėti vertės pasiūlymą, rinkodaros prielaidas, veiklos planą ir finansinį planą. „Cranfield” vadybos mokykla tvirtina, kad svarbiausias žingsnis pradedant bet kokią naują įmonę arba plečiant esamą yra verslo plano sudarymas. Verslo plane turėtų būti nurodyti verslininko ar verslo savininko tikslai įmonei; siūlomų produktų ar paslaugų aprašymas ir numatomos rinkos galimybės; išteklių ir priemonių, kurios bus panaudotos tikslams pasiekti esant tikėtinai konkurencijai, paaiškinimas.


Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay

Papildomi verslo plano rengimo pranašumai yra šie:

  • Pasirinkus sistemingą požiūrį į planavimą, klaidos gali būti daromos popieriuje, o ne rinkoje.
  • Verslo plano sudarymas sukuria pasitikėjimą verslininko / smulkaus verslo savininko galimybėmis įkurti ir valdyti įmonę ir gali kompensuoti kapitalo ir patirties trūkumą.
  • Supratimas, kiek reikia pinigų, kam jie reikalingi, kada ir kada jie reikalingi. Per maža kapitalizacija ir ankstyvos pinigų srautų problemos yra dvi svarbios verslo žlugimo priežastys; todėl tinkamas pasiruošimas gali sumažinti šią riziką. Ištyrus alternatyvias strategijas ir metodus popieriuje, verslininkai ir smulkaus verslo savininkai gali padėti apsvarstyti savo galimybes ir ekonomiškiausiai išnaudoti ribotus finansinius išteklius.
  • Plėtoti planavimo kompetenciją; verslo planavimo procesas yra svarbus ilgalaikėje verslo būklei, o ne tik planui, kuris yra proceso rezultatas. Verslas yra dinamiškas, kaip ir komercinė bei konkurencinė aplinka, kurioje jie veikia, o verslo planavimo procesas gali paruošti verslą pokyčiams, su kuriais ji gali susidurti, ir tokiu būdu sudaryti sąlygas greitai prisitaikyti.
  • Tyrimų duomenys labai patvirtina verslo planavimo vertę. Tyrimai nuolat rodo, kad organizacijos, turinčios stiprią planavimo etiką, nuolat lenkia tas, kurios to nedaro.

Kokia informacija patenka į verslo planą?

Pasirinkite formatą, kurį norite naudoti. Kuo paprastesnis ir trumpesnis verslo planas, tuo mažiau masyvaus teksto jums reikės rašyti. Vietoj ilgų, išsamių pastraipų galite naudoti ženklus. Kai kurie formatai yra nuo 1 iki 4 puslapių, o labai išsamūs planai gali sudaryti daugiau nei 50 puslapių. Trumpesni, pagrindiniai planai iškart patenka į jūsų verslo esmę. Tai taip pat paprastai supranta dalykus, kad pasauliečiams būtų lengva suprasti. Internete yra įvairių rūšių verslo plano šablonų.

Daugelyje verslo planų yra šių skyrių derinys: santrauka; kompanijos aprašymas;rinkos analizė; paslaugos ar produkto aprašymas; rinkodaros požiūris; finansinės prognozės; ir priedėlis. Sužinoję daugiau apie tai, ką galima įtraukti į verslo planą, galėsite priimti sprendimus dėl to, kas tinka jūsų verslo planui.

Kai kurie verslo konsultantai mano, kad mažoms įmonėms iš pradžių reikia labai paprasto klausimyno, norint išsiaiškinti pagrindus, arba reikalingas „vidinis darbo planas“: kas yra produktas ar paslauga; kas yra klientai; koks yra verslo tvarkaraštis; ir kaip verslas tvarko sąskaitų apmokėjimą ir mokėjimą?


Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay

Galėtume pasiūlyti pagrindines verslo pagal gyvenimo būdą verslo plano dalis:

  • Santrauka
  • Misijos pareiškimas
  • Tikslai ir uždaviniai
  • SSGG analizė
  • Rinkos tyrimai
  • Rinkodaros planas
  • Finansinis planas
  • Papildoma informacija, tokia kaip CV

Nors yra bendras sutarimas, kokia informacija turėtų būti įtraukta į verslo planą, nėra vieno būdo, kaip verslo planas turėtų būti pateiktas. Verslininkams ir jų patarėjams yra prieinamas platus šablonų ir įrankių pasirinkimas, įskaitant GEM verslo plano klausimyną ir Barrow, Barrow bei Brown direktorių instituto rekomenduotą „Verslo plano darbo knygą” (žr. žemiau).

Verslo plano vadovėlis: pavyzdinis turinys.
Santrauka
Verslas ir jo valdymas

o   Istorija ir dabartinė padėtis

o   Misija

o   Tikslai, rūšiuoti vidutinės trukmės ir ilgą laiką

o   Teisinė struktūra

o   Profesionalūs konsultantai

Produktai ar paslaugos

o     Aprašymai ir programos

o     Pasirengimas rinkai

o     Nuosavybės padėtis / intelektinė nuosavybė

o     Palyginimas su konkurencija atlikimo prasme

o     Ateities potencialas / produkto plėtra

o     Tiekėjai

Rinkos tyrimai

o      Pirkėjų aprašymas

o      Kliento poreikiai ir nauda

o      Rinkos segmentai

o      Kliento sprendimo kriterijai

o      Rinkos ir segmentų dydis ir augimas

o      Rinkos prognozės

o      Varzybos

o      Vykdytų rinkos tyrimų aprašymas

Konkurencingo verslo strategija

o     Kainų politika ir numatomas antkainis

o     Reklamos planai

o     Vietos ir patalpų pasirinkimas

o     Platinimo kanalai

o     Konkurentų strategijos

o     Ekonominiai, politiniai, socialiniai, teisiniai veiksniai, turintys įtakos strategijai

Pardavimas

o     Pardavimo būdas (-ai) esamas ir siūlomas

o     Pardavimų komanda

o     Vidaus pagalba

Gamyba

o     Apsvarstykite arba nusipirkite

o     Gamybos procesas

o     Reikalingi įrenginiai, įranga ir mašinos

o     Išėjimo apribojimas, jei tokių yra, ir mastelio padidinimo reikalavimai

o     Reikalavimai personalui

o     Pagrindinių medžiagų tiekimo šaltiniai

Prognozės ir finansiniai duomenys

o     Pardavimų prognozė

o     Prielaidos, kuriomis grindžiamos finansinės prognozės, įskaitant asmeninius verslininko reikalavimus

o     Pinigų srautų prognozės

o     Pelno (nuostolio) ataskaitos

o     Balansai

o     Lygio analizė

Finansavimo reikalavimai

o     Iki šiol atliktų operacijų santrauka

o     Dabartiniai akcininkai, negrąžintos paskolos ir kt.

o     Paleidimo / plėtros reikalavimai, išlaidos, laikas

o     Investuotojams siūlomas pasiūlymas, investuotojų išvykimo keliai

Verslo kontrolė

o     Finansinis

o     Pardavimų ir rinkodaros

Kiti valdikliai

o    Gamyba

Rinkodaros strategijos versle pagal gyvenimo būdą

„Rinkodara yra bet kurios organizacijos ar programos, kurios tikslas yra planuoti, įvertinti, reklamuoti ir platinti organizacijos programas ir produktus, palaikymas, palaikant nuolatinį ryšį su įvairiomis organizacijos rinkimų apygardomis, atskleidžiant jų poreikius ir lūkesčius organizacijai ir sau.“ komunikacijos programos sudarymas, siekiant ne tik išreikšti organizacijos tikslą ir uždavinius, bet ir abipusiai naudingus norus tenkinančius produktus. “(Philipas Kotleris).

Šiandien dėl skaitmeninės eros ir išmaniųjų įrenginių, t. y. išmaniųjų telefonų ir planšetinių kompiuterių, naudojimo daugelis tradicinių įrankių ir kanalų yra pažeisti. Visų pirma, platus interneto naudojimas namuose ir nuotoliniu būdu (4G paslauga, „Wi-Fi“), leidžia spartų dokumentų, nuotraukų failų atsisiuntimą ir įkėlimą. Yra įvairių rūšių rinkodaros priemonių ir komunikacijos kanalų, kurie gali būti naudojami ne tik tradiciniu, bet ir internetiniu būdu. Rinkodara yra strateginė komunikacija ir skatinimas, kuri pateikiama įvairiomis formomis: reklama, viešieji ryšiai, asmeninis pardavimas, tiesioginė rinkodara, pardavimo skatinimas, interaktyvi / internetinė rinkodara, rinkodara žodžiu, žodžiai „iš lūpų į lūpas”, renginiai ir sėkminga patirtis, kt.


http://www.themarketingguywhodrivessales.com/crashcourse/promix.htm

Reklama (tiek komercinė, tiek nekomercinė) skirta pasiekti visuomenę ir motyvuoti ją labiau domėtis reklamos tema. Iš esmės komercinė reklama yra susijusi su prekių ar paslaugų pardavimu, tuo tarpu nekomercinė reklama yra daugiau informacijos teikimas ir žmonių motyvacija veikti po to, kai jie susiduria su ta informacija. Reklama yra populiariausia komunikacijos ir skatinimo forma, todėl būtina išsamiai išanalizuoti reklamos kūrimo aspektus. Verslo pagal gyvenimo būdą verslininkas turi žinoti, kad gera reklama "jungiasi su savo klientais, ji turėtų būti įsimintina ir lengvai suprantama, teikia informaciją greitai ir glaustai, neturi klaidinti klientų (agama reklama, 2016). Kurdami skelbimus verslo pagal gyvenimo būdą verslininkai turėtų atsižvelgti į jų aktualumą, originalumą, efektyvumą ir patrauklumą. Kuriant reklamą naudojami įvairūs psichologinės įtakos metodai, tokie kaip „įtikinėjimas (jis skatina žmones nekritiškai priimti informaciją, pagrįstą autoritetingais asmenimis ar informacijos šaltiniais, taip pat tikrosios gyvenimo sėkmės istorijas), mėgdžiojimas (žmonių polinkis sekti) autoritetingi, sėkmingi pavyzdžiai), susižavėjimas (nevalingas asmeninis polinkis sekti tam tikru modeliu), įvaizdis (emocinis tarnybos suvokimas iš socialinių ir psichologinių ypatybių) (Sliburyte, 2014). Dauguma autorių teigia, kad kiekvienai tikslinei auditorijai turi būti perduodama skirtinga reklama, pranešimai ar įspėjimai. Tai yra dėl tikslinės auditorijos švietimo, socialinės padėties, įvairių pomėgių ir vertybių. Dėl šių priežasčių suaugusieji gali nemėgti reklamos. Didesniam reklamos efektyvumui pasiekti, reikėtų kurti reklamines žinutes, suprantamas kuo platesnei auditorijai.

Nors reklama skirta adresuoti tūkstančius žmonių, ji turėtų likti individuali, lyg ji būtų taikoma tam tikram asmeniui.


Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay

Viešieji ryšiai - suplanuoto ir nuolatinio informacijos skleidimo tarp organizacijos ir jos aplinkos valdymo praktika, kuria organizacija siekia sukurti ir palaikyti teigiamus ryšius ir tarpusavio supratimą. Nekomercinėse organizacijose, ypač teikiančiose švietimo paslaugas, labai svarbu viešųjų ryšių rinkodara. Skiriamos šios viešosios komunikacijos su visuomene priemonės: naujienos, straipsniai, viešos kalbos, idėjų mugės, specialūs renginiai, skirti pasiekti ir sudominti tikslinę auditoriją, brošiūros, vaizdo ir garso medžiaga - filmai, skaidrės, sėkmės istorijos. Dauguma rašytojų teigia, kad viešieji ryšiai yra veiksmingesni įtikinant besimokančius nei reklamos.

Asmeninis paslaugų ar prekių „pardavimas” įvyksta tada, kai veslo pagal gyvenimo būdą verslininkas „parduoda” savo paslaugas / prekes tiesiogiai klientui. Asmeninis pardavimas apima dviejų ar daugiau žmonių bendravimą. Veslo pagal gyvenimo būdą verslininkas gali perteikti žinutę klientui akis į akį, telefonu, per laiškus, mobiliųjų telefonų pagalba. Asmeninis bendravimas padeda užmegzti ilgalaikius asmeninius santykius. Tai taip pat yra efektyvus ir geras būdas daryti įtaką klientui. Asmeninis pardavimas, kuris yra brangiausias viešųjų ryšių rinkodaros elementas, paprastai naudojamas vienam kontaktui.

„Žodis iš burnos” / „Referral” rinkodara, dar žinoma kaip žodis iš lūpų, pasikliauja klientais skleidžiant informaciją apie produktus ar paslaugas. Žinutės persiuntimas nėra strateginė ar planuojama rinkodaros veikla, tačiau tai gali padėti verslui sukurti lojalių klientų bazę.

Internetinė / skaitmeninė rinkodara. Remiantis „Visuotinės skaitmeninės fotografijos” (2016 m. Sausio mėn.) Duomenimis, skaitmeniniai įrenginiai yra naudojami kasdien, todėl skaitmeninė rinkodara gali būti ekonomiškiausia ir patraukliausia priemonė tikslinėms grupėms pasiekti.

Socialinė mentorystė, naudojant atvirus švietimo išteklius (AŠI) apie savarankišką įsidarbinimą versle pagal gyvenimo būdą

Atviri švietimo šaltiniai (AŠI) vaidina svarbų vaidmenį palengvinant verslo pagal gyvenimo būdą socialinio kuravimo procesą. Naudodamiesi AŠI, besimokantieji (socialiai remtini jaunuoliai) gilina savo žinias apie verslą pagal gyvenimo būdą ir turi galimybę aptarti rezultatus tiesioginio mentorystės sesijų metu.

Projekto metu yra sukurta 24 AŠI šioms teminėms sritims:

  1. verslumas ir savarankiškas įsidarbinimas (SĮ);
  2. verslumas pagal gyvenimo būdą;
  3. verslo principai ir marketingas verslume pagal gyvenimo būdą.

Verslumas ir savarankiškas įsidarbinimas (SĮ)


Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay

Šioje teminėje srityje buvo sukurti 6 AŠI:

  1. Verslumo ir savarankiško įsidarbinimo (SĮ) supratimas.
  2. Kokie yra panašumai ir skirtumai tarp tradicinio verslo ir verslo pagal gyvenimo būdą?
  3. Kuo tradicinis verslas skiriasi nuo verslo pagal gyvenimo būdą?
  4. Kuo panašūs tradicinis verslas ir verslas pagal gyvenimo būdą?
  5. Savarankiškam įsidarbinimui (SĮ) reikiamų įgūdžių ir sąlygų supratimas.
  6. Su kokiais pranašumais ir iššūkiais šiandien susiduria savarankiškai dirbantys specialistai?

Verslumas pagal gyvenimo būdą

Šioje teminėje srityje buvo sukurti 6 AŠI:

  1. Kokie bruožai būdingi verslininkui pagal gyvenimo būdą?
  2. Ar galėčiau tapti verslininku pagal gyvenimo būdą?
  3. Savarankiškai dirbančiam verslininkui reikalingi gebėjimai.
  4. Kokių gebėjimų reikia savarankiškai dirbančiam verslininkui?
  5. Kokie yra verslo pagal gyvenimo būdą pagrindai?
  6. Verslo pagal gyvenimo būdą geroji praktika.

Verslo principai ir marketingas verslume pagal gyvenimo būdą

Šią temą sudaro 12 AŠI:

  1. Kokių pagrindinių taisyklių turiu laikytis vystydamas savo verslą?
  2. Verslo pagal gyvenimo būdą principai.
  3. Kokias rinkodaros strategijas turi žinoti verslininkas pagal gyvenimo būdą?
  4. Kaip reklamuoti savo verslą – ką reikėtų žinoti?
  5. Kaip parengti verslo planą? Ką turiu žinoti apie pagrindinius verslo plano parengimo principus?
  6. Pagrindinės verslo plano dalys.
  7. Socialinės žiniasklaidos svarba ir įtaka verslui pagal gyvenimo būdą.
  8. Kokius socialinės žiniasklaidos principus turi žinoti verslininkas pagal gyvenimo būdą?
  9. IKT svarba versle pagal gyvenimo būdą.
  10. Pagrindiniai reikalavimai IKT panaudojimui versle pagal gyvenimo būdą.
  11. Pagrindiniai asmens duomenų apsaugos ir bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) principai versle pagal gyvenimo būdą.
  12. Asmens duomenų apsaugos principų įgyvendinimas versle pagal gyvenimo būdą.

AŠI įgyvendinimas yra neatsiejama „ SELF-E” mokymo kursų, skirtų besimokantiems socialiai remtiniems jaunuolaims dalis ir detalus planas su paaiškinimu, kaip naudoti AŠI mentorystės procesui palengvinti, pateiktas skyriuje „ Inovatyvių pamokų planas” “SELF-E mokymo kursas”.

Pamokos planas inovatyviam „SELF-E mokymo kursui”

Inovatyvaus SELF-E mokymų kurso, skirto mažiau galimybių turintiems jaunuoliams pamokų plano pavyzdys. Šis kursas paremtas socialine mentoryste ir yra sudarytas iš tiesioginės mentorystės užsiėmimų ir e. mokymosi, naudojant praktinių pratimų rinkinį – AŠI.

SELF-E mokymo etapas Užsiėmimai Trukmė, val. Turinys; AŠI
Pasiruošimas   Bent dvi savaitės prieš 1 užsiėmimą ·       Mentorių ir ugdytinių atranka;

·       Mentorių ir ugdytinių suporavimas;

·       Tinkamumo patikrinimas.

       
Pradinis mentorystės užsiėmimas 1 užsiėmimas.

Pradinis tiesioginis mentorystės užsiėmimas

4 §  Susipažinimas tarpusavyje;

§  Įvadas į socialinę mentorystę;

§  Trumpas SELF-E mokymo kurso pristatymas;

§  Besimokančiųjų gebėjimų įvertinimas – naudojant interaktyvią priemonę;

§  Individualių ugdytinių planų sukūrimas;

§  Įvadas į besimokančiųjų vadovą;

§  Užduočių e. mokymosi individualiam užsiėmimui nustatymas.

 

Pirmoji teminė sritis – savarankiškas mokymasis 2 užsiėmimas.

E. mokymosi užsiėmimai “Verslumo ir savarankiško įsidarbinimo (SĮ)” tema

10 ·        Individualus virtualus darbas pirmoje teminėje srityje: “Verslumas ir savarankiškas įsidarbinimas (SĮ)”;

·        Besimokantieji pasirenka AŠI iš pirmos teminės srities.

 

Pirmoji teminė sritis – žinių gilinimas klasėje 3 užsiėmimas.

Tiesioginis užsiėmimas “Verslumo ir savarankiško įsidarbinimo (SĮ)” tema

4 ·        Darbas grupėje gilinant žinias pirmoje teminėje srityje per praktinius pratimus;

·        Motyvavimas savarankiškai įsidarbinti;

·        Užduočių ketvirtam savarankiško e-mokymosi užsiėmimui antroje teminėje srityje nustatymas.

 

Antroji teminė sritis – savarankiškas mokymasis 4 užsiėmimas.

E. mokymosi užsiėmimai “Verslumo pagal gyvenimo būdą” tema

10 ·        Individualus virtualus darbas antroje teminėje srityje: “Verslumas pagal gyvenimo būdą”;

·        Besimokantieji pasirenka AŠI iš antros teminės srities.

 

Vidurio periodo monitoringas ir antroji teminė sritis 5 užsiėmimas.

Tiesioginis užsiėmimas “Verslumo pagal gyvenimo būdą” tema

Vidurio periodo mentorystės monitoringas

4 §  Darbas grupėje gilinant žinias antroje teminėje srityje per praktinius pratimus;

§  Motyvavimas savarankiškai įsidarbinti;

§  Užduočių šeštam savarankiško e-mokymosi užsiėmimui trečioje teminėje srityje nustatymas;

§  Vidurio periodo mentorystės užsiėmimų monitoringas.

 

Trečioji tematinė sritis – savarankiškas mokymasis 6 užsiėmimas.

E. mokymosi užsiėmimai “Verslo principai ir marketingas verslume pagal gyvenimo būdą” tema

 

8 ·       Individualus virtualus darbas trečioje teminėje srityje: “Verslo principai ir marketingas verslume pagal gyvenimo būdą”;

·       Besimokantieji pasirenka AŠI iš trečios teminės srities.

 

Trečioji tematinė sritis – žinių gilinimas klasėje

 

7 užsiėmimas.

Tiesioginis užsiėmimas “Verslo principai ir marketingas verslume pagal gyvenimo būdą” tema

 

4 ·      Darbas grupėje gilinant žinias trečioje teminėje srityje per praktinius pratimus;

·      Užduočių, susijusių su SĮV sėkmės istorijomis, aštuntam savarankiško e-mokymosi užsiėmimui, nustatymas.

Savarankiškas sėkmės istorijų studijavimas 8 užsiėmimas.

E. mokymosi užsiėmimai “Verslumas pagal gyvenimo būdą – kelias į sėkmę” tema

6 ·      Individualus virtualus darbas “Savarankiško įsidarbinimo, įkuriant verslą pagal gyvenimo būdą, sėkmės istorijos” srityje;

·      Atsiliepimų formų užpildymas, kurios turės būti atsinešamos į devintą užsiėmimą.

Baigiamasis mentorystės užsiėmimas 9 užsiėmimas.

Baigiamasis tiesioginis užsiėmimas

Mentorystės proceso užbaigimas

 

4 §  Atsiliepimai apie sėkmės istorijas;

§  Kurso ir asmeninio tobulėjimo plano užbaigimas;

§  Besimokančiųjų gebėjimų įvertinimas – naudojant interaktyvią priemonę;

§  Atsiliepimų surinkimas ir baigimo pažymėjimų įteikimas.

  Viso: 54 val. 2 kreditai

Kaip matyti iš lentelės aukščiau, yra devyni pagrindiniai užsiėmimai. Bet taip pat prieš pradedant mentorystės užsiėmimus, mentoriai ir besimokantieji turėtų būti atrinkti ir suporuoti bei (arba) sugrupuoti. Išsamus atrankos ir susiejimo / grupavimo tvarkos paaiškinimas pateiktas I modulyje. Susikūrus mentorystės poras ir (arba) grupes, prasideda mentorystės sesijos.


Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay
  1. Per pirmąjį tiesioginį užsiėmimą organizuojamas pradinis mentorystės susitikimas. Šio susitikimo metu mentoriai ir besimokantieji susipažįsta. Taip pat yra įvadas į socialinę mentorystę ir trumpas SELF-E mokymo kurso pristatymas. Dalyviai yra kviečiami iš pradžių įvertinti savo kompetencijas, naudodamiesi sukurta internetine priemone. Baigę įsivertinimą, besimokantieji, padedami mentorių, parengia individualius planus. Vėliau besimokančiojo vadovas yra supažindinamas su rezultatais. Susitikimo pabaigoje besimokantieji su mentoriais nustato užduotis individualioms internetinėms mokymosi sesijoms. Mentoriai taip pat pristato ir pasiūlo pirmąsias temines AŠI sritis per internetinėms sesijos.
  2. Po pirmojo tiesioginio užsiėmimo prasideda ugdytinio ir mentoriaus virtualūs susitikimai. Tai savarankiško mokymosi užsiėmimai pagal pirmąją teminę sritį "Verslumas ir savarankiškas darbas (SE)" . Šių užsiėmimų metu besimokantieji užpildo savo mentorių siūlomus AŠI pratimus. Besimokantieji gali atlikti ir daugiau pratimų, jei jiems tai įdomu ir aktualu.
  3. Trečiosiojo užsiėmimo metu organizuojamas tiesioginis susitikimas, skirtas pagilinti žinias klasėje apie pirmąją teminę sritį „Verslumas ir savarankiškas darbas (SE)“ . Besimokantieji aptaria savarankiško mokymosi rezultatus su savo mentoriais ir pateikia grįžtamąjį ryšį apie užpildytus AŠI (praktinius pratimus). Tada organizuojamos diskusijos apie motyvaciją tapti savarankiškai dirbančiu. Susitikimo pabaigoje pateiktos užduotys ketvirtajai savarankiško el. Mokymosi sesijai, skirtai antrajai temai „Verslas pagal gyvenimo būdą“. Mentoriai taip pat pristato ir siūlo antrosios teminės srities besimokantiesiemss skirtus AŠI, kuriuos reikia atlikti internetinių sesijų metu .
  4. Po trečiojo tiesioginio užsiėmimo prasideda individualūs ugdytinių e. mokymosi užsiėmimai. Tai internetinės savarankiško mokymosi sesijos, skirtos antrajai temai „ Verslas pagal gyvenimo būdą“. Šių sesijų metu besimokantieji užpildo savo mentorių siūlomus AŠI. Jie taip pat galėtų užpildyti daugiau AŠI, nei siūlė, jei jaučia, kad to reikia.

  5. Naudojamas paveikslėlis iš Pixabay
    Per ketvirtą sesiją organizuojamas akis į akį susitikimas gilinti žinias klasėje antroje temoje " Verslas pagal gyvenimo būdą". Taip pat šio susitikimo metu vykdomas kuravimo stebėjimas. Pradžioje besimokantysis aptaria savarankiško mokymosi rezultatus su savo mentoriais ir pateikia grįžtamąjį ryšį apie atliktus AŠI (praktinius pratimus). Tada organizuojamos diskusijos dėl motyvacijos tapti savarankiškai dirbančiu. Po diskusijos pateiktos užduotys šeštajai internetinio savarankiško mokymosi sesijai, skirtai trečiajai temai „Verslo principai ir rinkodara Versle pagal gyvenimo būdą“. Mentoriai siūlo užpildyti antrosios teminės srities AŠI on-line sesijų metu. Susitikimo pabaigoje vykdomas kuravimo trukmės stebėjimas pagal I modulyje pateiktas instrukcijas.
  6. Po penktosios bendravimo sesijos prasideda individualios besimokančių asmenų internetinės sesijos. Tai yra savarankiško mokymosi sesijos trečiojoje temoje „Verslo principai ir rinkodara Versle pagal gyvenimo būdą“. Šių sesijų metu besimokantieji užpildo savo mentorių siūlomus AŠI. Jie taip pat galėtų užpildyti daugiau AŠI, nei siūlė, jei jaučia, kad to reikia.
  7. Per septintą sesiją organizuojamas akis į akį susitikimas gilinti žinias klasėje trečiojoje temoje „Verslo principai ir rinkodara Versle pagal gyvenimo būdą“. Pradžioje besimokantieji aptaria savarankiško mokymosi rezultatus su savo mentoriais ir pateikia grįžtamąjį ryšį apie užpildytus AŠI (praktinius pratimus). Tada organizuojamos diskusijos dėl motyvacijos tapti savarankiškai dirbančiu. Po diskusijos pateikiamos užduotys aštuntai internetinei savarankiško e-mokymosi sesijai, paremtai sėkmės istorijomis apie Verslą pagal gyvenimo būdą. Mentoriai pristato ir pasiūlo sėkmės istorijas, kurias reikia peržiūrėti internetinių sesijų metu. Mentoriai taip pat pristato grįžtamojo ryšio lapus, kuriuos reikia užpildyti peržiūrėjus kiekvieną sėkmės istoriją.
  8. Po septintos akis į akį užsiėmimų sesijos prasideda individualios besimokančių asmenų internetinės sesijos. Tai internetinės savarankiško mokymosi sesijos, skirtos temai: „Savarankiško darbo, grindžiamo Verslu pagal gyvenimo būdą, sėkmės istorijos”. Per šias sesijas besimokantieji peržiūri ir sėkmės istorijas ir užpildo atsiliepimų lapus, kurie bus aptariami galutinio akis į akį susitikimo metu.
  9. Paskutinės (devintos) sesijos metu besimokantieji pateikia grįžtamąjį ryšį apie sėkmės istorijas ir aptaria individualius mokymo kurso rezultatus. Tada sudaromi visų bvesimokančiųjų asmeninio tobulėjimo planai. Siekiant įvertinti mokymo kursų pažangą, besimokantieji turi atlikti testą savo kompetencijų galutiniam vertinimui, naudojant internetinius įrankius. Renkami galutiniai atsiliepimai apie visą mokymo kursą ir vykdomas galutinis mentorystės proceso stebėjimas, vadovaujantis I modulyje pateiktomis instrukcijomis. Susitikimo pabaigoje įteikiami besimokančiųjų ir mentorių pažymėjimai.

Mentoriai turėtų paskatinti savo besimokančiuosius užpildyti kompetencijų portfelius konsultacijų apie verslą pagal gyvenimo būdą procese. KP gali tapti naudingas vėliau, kai besimokantiejii nuspręs patvirtinti savo verslumo įgūdžius ir žinias, įgytas konsultacijų apie verslą pagal gyvenimo būdą procese. Mentoriai turėtų daug dirbti, kad motyvuotų besimokančiuosius tapti savarankiškai dirbančiais asmenimis, o vienas iš veiksnių, galinčių padėti motyvuoti juos, yra galimybė jiems vėliau patvirtinti savo įgūdžius, įgytus SELF-E mokymo kursų metu.

Prie šio modulio teorijos yra pridedami praktiniai pratimai / grupinės diskusijos, sukurti remiantis patirtimi grįsta mokymosi metodika. Šie pratimai yra skirti naudoti tiesioginio mokymo metu, siekiant pagilinti besimokančiųjų teorines Modulio I žinias. Tinklalapyje yra pateikiami aštuoni pratimai, kurie yra patalpinti „Jaunimo darbuotojas – besimokantysis / Mokymo medžiaga / Modulis I / Praktiniai pratimai“.
Literatūros sąrašas